Управління праці та соціального захисту населення
виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради
Головна Контакти Зворотній звязок

Новини        Категорія:   Охорона праці

Тимчасове зменшення працівнику заробітної плати - правові аспекти та законність дій роботодавця

 
Інспектори праці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради роз'яснюють, що на час карантину роботодавець може зменшити розмір зарплати та премії лише за умови дотримання вимог трудового законодавства. 
Особливо це питання актуальне для підприємств, де укладено колективний договір. Тимчасове зниження заробітної плати на період фінансової скрути підприємства (без внесення змін до колективного договору) передбачене у статті 14 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці».
Зокрема, ст. 14 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР передбачає, що норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою (міжгалузевою) або територіальною угодами, можуть застосовуватись лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як шість місяців. Проте в будь-якому разі оплачувати працю треба не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці.
Тому, якщо у колдоговорі ця норма прописана, підприємство може застосувати цей тимчасовий захід.
Водночас треба нагадати і вимоги ст. 103 КЗпП, за якою про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни. Аналогічна норма є і в статті 29 Закону України “Про оплату праці”. Тому в ситуації з карантином такий варіант не завжди підійде.
Проте можлива дистанційна робота на умовах неповного робочого часу, звісно, за заявою працівника, який висловив бажання працювати на таких умовах. 
Запровадити дистанційну роботу на час обмежувальних заходів через коронавірус дозволив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 
На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, удома (пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону про запобігання коронавірусу).
Оплачують працю при неповному робочому часі пропорційно до відпрацьованого часу.
 При використанні матеріалів Сайту на інших веб-ресурсах
обов'язковим є посилання із зазначенням джерела

Старокостянтинів © 2019 рік


Платформа XClin