Управління праці та соціального захисту населення
виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради
Головна Контакти Зворотній звязок

Новини        Категорія:   Охорона праці

Засоби індивідуального захисту: що має знати кожен медпрацівник?

У медицині засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) використовують для захисту слизових оболонок, дихальних шляхів, шкіри й одягу від контакту з інфекціями. Кожен медичний працівник має вміти користуватися ЗІЗ, оцінювати ризики та вирішувати, який саме засіб захисту й коли застосовувати.
Керівники закладів охорони здоров’я повинні організувати навчання працівників та забезпечувати їх необхідною кількістю ЗІЗ. Учасники навчань мають засвоїти правила як обирати, надягати, знімати та утилізувати засоби захисту.
ЗІЗ, які використовують медичні працівники, мають відповідати вимогам державних стандартів.
Маски мають відповідати ДСТУ ЕN 14683:2014 “Маски хірургічні. Вимоги та методи випробування”.
Хірургічна маска захищає медиків від потрапляння великих крапель і бризок біологічних рідин пацієнта на слизові.
Маску слід використовувати:
- пацієнтам із симптомами застуди або з підозрою на інфекцію, що передається краплинно-аерогенним шляхом, щоб обмежити потенційне розповсюдження респіраторних виділень;
- медичним працівникам, щоб захиститися під час надання медичної допомоги та за наявності ризику утворення великих крапель і бризок біологічних рідин пацієнта;
- медичним працівникам під час процедур і маніпуляцій, які вимагають стерильності, щоб захистити пацієнта від можливих інфекцій.
Також цей засіб захисту потрібно надягати:
- хворим, які мають респіраторні симптоми – кашель, нежить;
- здоровим людям, які перебувають у місцях великого скупчення, для додаткового захисту.
Маска запобігає зайвим дотикам руками до обличчя. Ризик занесення інфекції на слизові значно зменшується.
Респіратори мають відповідати ДСТУ ЕN 149:2017 “Засоби індивідуального захисту органів дихання. Фільтрувальні півмаски для захисту від аерозолів. Вимоги, випробування, маркування”. Респіратори потрібно використовувати під час роботи з пацієнтами, які мають інфекції, що передаються повітряно-краплинним шляхом: туберкульоз, кір, вітряну віспу тощо.
Під час деяких процедур – бронхоскопії, інкубації трахеї, санації трахеобронхіального дерева, збору мокротиння тощо – патогенні мікроорганізми потрапляють у повітря з дуже маленькими часточками – дрібнодисперсним аерозолем. Хірургічна маска не може захистити від їх вдихання. У цих випадках потрібно використовувати респіратори класів захисту FFP3 і FFP2.
Респіратори слід використовувати і для догляду за пацієнтами, які мають інфекцію з невідомими шляхами передавання.
Халати мають відповідати:
- ДСТУ ЕN 13795:2018 “Хірургічний одяг та білизна, застосовувані як медичні вироби для пацієнтів, хірургічного персоналу та обладнання. Загальні вимоги до виробників, процесу обробляння та виробів. Методи випробування, вимоги до характеристик та рівнів якості”;
- ДСТУ ЕN 14126:2008 “Одяг захисний. Захист від інфекційних агентів. Вимоги до експлуатаційних характеристик і методи випробування”;
- ДСТУ ЕN 13034:2017 “Одяг захисний. Захист від рідких хімічних речовин. Вимоги до експлуатаційних характеристик захисного одягу для обмеженого захисту від рідких хімічних речовин”;
- ДСТУ ЕN 14605:2017 “Одяг захисний. Захист від рідких хімічних речовин. Вимоги до експлуатаційних характеристик одягу з непроникними до рідин (тип 3) або непроникними до спрію (тип 4) з’єднаннями та до предметів одягу для захисту частин тіла”.
Ізоляційний халат захищає шкіру та запобігає забрудненню одягу під час роботи. Якщо халат не водостійкий, використовується фартух.
Халат має бути завдовжки до середини литок і з довгими рукавами. Він має бути світлого кольору, щоб легше було ідентифікувати забруднення, з петлями для пальців або з еластичною манжетою, щоб рукава не закочувалися.
Рукавички мають відповідати ДСТУ ЕN 455-1:2014 “Захисні засоби. Рукавички медичні одноразового використання. Частина 1. Вимоги та методи випробування щодо відсутності отворів” і ДСТУ ЕN 16523-2:2019 Визначення стійкості матеріалу до проникання хімічних речовин. Частина 2. Проникання потенційно небезпечних газоподібних хімічних речовин в умовах безперервного контакту”.
За підозри чи підтвердженого випадку інфікування коронавірусом медичним працівникам слід використовувати нестерильні нетальковані нітрилові рукавички з манжетою до середини передпліччя.
Рукавички потрібно застосовувати:
- коли є передбачуваний безпосередній контакт із кров’ю або іншими біологічними рідинами, слизовими оболонками та потенційно інфікованими матеріалами;
- коли є безпосередній контакт із пацієнтами, які інфіковані патогенами, що передаються контактним шляхом;
- під час роботи з потенційно забрудненим обладнанням і поверхнями, що використовують під час догляду за хворими.
Захисний щиток/окуляри мають відповідати ДСТУ ЕN 166:2017 “Засоби індивідуального захисту очей. Технічні умови”.
Захисний щиток для обличчя виготовлений із прозорого пластику, щоб забезпечити добру видимість для пацієнта та медичного працівника, який його використовує. Він може бути одно – чи багаторазовим.
У щитка має бути ремінець, що регулюється, для щільного прилягання до голови та зручного носіння, а також стійкість до запотівання.
Захисні окуляри повинні щільно прилягати до шкіри та мати гнучку рамку з полівінілхлориду, що легко пристосовується до контурів обличчя та рівномірно тисне. Вони можуть бути одно – чи багаторазовими.
Окуляри закривають очі та ділянки навколо. Вони підходять для осіб, які носять коригувальні окуляри. Мають прозорі пластикові лінзи з покриттям від запотівання і захистом від подряпин. Ремінці, що регулюються, забезпечують міцне кріплення, щоб окуляри не зміщувалися під час клінічної діяльності.При використанні матеріалів Сайту на інших веб-ресурсах
обов'язковим є посилання із зазначенням джерела

Старокостянтинів © 2019 рік


Платформа XClin